A 175/2003. (X. 28.) kormányrendelet szerint:
"tilos a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt közterületen, nyilvános helyen - ideértve az ott lévő járművek belső tereit is -, valamint közforgalmú közlekedési eszközön birtokolni".
A második paragrafus meghatározza a helyeket:
- közforgalmú közlekedési eszköz: bárki által azonos feltétellel igénybe vehető közlekedési eszköz;
- közterület: a közhasználatra szolgáló minden olyan magán-, állami vagy önkormányzati tulajdonban álló terület, amely mindenki számára korlátozás nélkül igénybe vehető, ideértve a közterületnek a közútként szolgáló és a magánterületnek a közforgalom elől el nem zárt részét;
- nyilvános hely: a közterületnek nem tekinthető, mindenki számára nyitva álló hely.
A melléklet szerint pedig a közbiztonságra különösen veszélyes eszköz meghatározásának idevonatkozó része:
"az olyan szúró- vagy vágóeszköz, amelynek szúróhosszúsága vagy vágóéle a 8 cm-t meghaladja".
Arra érdemes odafigyelni, hogy sok bicskának a vágóéle ugyan nem hosszabb, mint 8 cm, de a szúróhosszúsága IGEN. A törvényben pedig VAGY szerepel, így elég ha az egyik hosszabb, attól már KKVE-nek számít. Ráadásul ha az élt képesek az íven mérni, úgy az is "hosszabb lesz".
Természetesen sokan legyintenek erre, hogy a rendőr nem köt bele, meg hogy évek óta hordanak maguknál nagyobb zsebkést, és még sosem akarták elkobozni.
Ebben igazuk is van. A rendőr nyilván nem motoz meg csak úgy ok nélkül. (Bár nyáron nekem nem nehéz kiszúrni a bicskatokot az övemen.) Aki tömegrendezvényre, tüntetésre megy, az amúgy se vigyen magával KKVE-t.
Az sem mindegy, hol élünk. Vidéken, falvakban sokkal természetesebb, hogy az embernél van egy - akár nagyobb - bicska, az öregeknél főként. Ott nem is foglalkozna ezzel a rendőr. Vagy akár egy hátizsákos, túrabakancsos, turistatérképes embernél erdők/hegyek közelében sem meglepő egy nagyobb (zseb)kés.
De egy nagyvárosban azért ez nem olyan könnyen indokolható. Javarészt persze azon múlik, mennyire van kötekedő kedvében a rendőr. A biztos, jogilag is biztosan védhető megoldás a 8 cm-es korlát betartása. De sajnos ez bizony azzal is jár, hogy kompromisszumokra kényszerülünk, sok esetben, férfikézbe kicsi lesz a markolat.
Attól, hogy nem igazán foglalkoznak a (rejtett) késviseléssel, attól az még tény, hogy a 8 cm feletti pengehosszúságú kés közterületen illegális fegyvernek minősül. Az sem először fordul elő, hogy a racionalitás és a törvény nem épp kéz a kézben jár.
Én személy szerint örülnék, hogy sok kést áruló webshopban egy apró ikonnal jelölnék is ezt (a pengehosszt gyakran, de nem mindig ugyan odaírják), pl. egy ilyesmivel (kb. street-legal jelentéssel):
Amikor legalitást említek egy bicskánál, természetesen a legális (közterületen) hordásra gondolok. Tartani, otthon, a saját házában/portáján/lakásában mindenki akkora késeket/kardokat halmoz fel, amennyi csak elfér. (Olyan ez, mint a fegyvertartás és a fegyverviselés. A vadásznak általában az előbbire van engedélye, az utóbbira nincs.)
Utolsó kommentek