Avagy az úriember bicska.
Hogy mit is takar a név, az nincs egyértelműen meghatározva, némileg rugalmasan kezelik. A divatos túlélőkés-szerű példányok, fogazott pengés egykezesek sajna egyértelműen nem azok.
A gentleman bicska először is legális méretű. Jellemzően kisebb, karcsúbb, könnyebb, elegánsabb darab. A markolatának nem műanyagból illik lennie. A penge is elég, ha finom és karcsú, nem tankhámozásra kell, csak szükség esetén apróságokra. (Azért legyen éles, az életlen bicska egyszerűen égő és felesleges.)
A klasszikus gentleman's bicska egyszerű slipjoint (a nem túl nagy igénybevétel miatt), de azért egy hátsó/középzár belefér. Hagyományos, körömmel nyitós, általában egypengés.
Az egyik elterjedt nézet szerint a penge mellett lehet - sőt akár szükséges - dugóhúzó, üvegnyitó, körömreszelő, esetleg konzervnyitó, kis csavarhúzó, kisolló ezek egy férfiembernél fontos alapkellékek, amelyek ha kéznél vannak, a nők hálásak érte.
A már említett kis méret és súly igen fontos, hiszen a gentleman bicska jellemzően zsebben lapul, így az a szép, ha nem látszik, nem húzza a zsebet, nem dudorodik ki.
És a legfontosabb: A úriember bicskája soha nem lehet agresszív kinézetű, olyannak kell lennie, hogy bármilyen társaságban is kerül elő, ne ijedjenek meg tőle, hogy "jújkés!", ne féljenek tőlünk, hogy "jújmindigkésthordmagánál". Ezért esnek ki a túlélőkés-kinézetű, vagy a szuperműanyagnyelű egykezes zsebkések. Az Opinel egyszerű felépítése és anyaghasználata miatt nem lesz sosem gentleman bicska, ellenben egy szép magyar bicska igen (ha a súlyra és a legális pengeméretre figyelünk, pl. kis fejesgörbe vagy kis náder). A Victorinox-nál az Alox nyelűek között érdemes nézelődni.
Utolsó kommentek